Aukštyn

Priemonės Grožiui

Onichomikozė, dar žinoma kaip nagų grybelis, yra dažna infekcija, kuria serga milijonai žmonių visame pasaulyje. Jos simptomai gali būti varginantys ir turėti įtakos jūsų nagų išvaizdai ir sveikatai.

Grybeliu užkrėsti nagai gali tapti trapūs, gelsvi arba skilinėti, infekcija gali išplisti į kitus nagus. Kovojant su šia nemalonia infekcija, būtina žinoti priežastis, kaip išvengti infekcijos ir veiksmingus gydymo būdus.

Kas yra nagų grybelis?

Onichomikozė, taip pat žinoma kaip onichomikozė, yra nagų infekcija, kurią sukelia grybeliai. Tai labai dažna būklė, kuri gali paveikti ir rankų, ir kojų nagus. Nagų grybelį gali sukelti įvairių rūšių grybai, įskaitant dermatofitus, mieles ir pelėsius. Pagrindinis onichomikozės išsivystymo rizikos veiksnys yra nagų poveikis drėgmei ir šilumai, kurie skatina grybelių augimą.

Nagų grybelis yra užkrečiamas ir gali plisti nuo žmogaus žmogui per tiesioginį kontaktą su užkrėstais nagais arba, pavyzdžiui, dalijantis manikiūro ir pedikiūro įrankiais, rankšluosčiais ir batais. Didesnė rizika užsikrėsti nagų grybeliu taip pat yra žmonėms su nusilpusia imunine sistema, diabetu, periferinių kraujagyslių ligomis ir vyresnio amžiaus žmonėms. Nagų grybelis gali atsirasti ir dėl nago plokštelės traumos, pavyzdžiui, sumušimo ar įpjovimo ant nago, dėl kurio grybelis gali lengviau pasiekti po nagu esantį audinį. 

Grybelinė nagų infekcija gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip skausmas, sunku vaikščioti ir pablogėti gyvenimo kokybė. Štai kodėl svarbu žinoti nagų grybelio simptomus ir veiksmingus gydymo būdus.

Nagų grybelio rūšys ir formos?

Grybelinės nagų infekcijos gali pasireikšti įvairiais būdais ir įvairaus sunkumo, priklausomai nuo grybelio, atsakingo už infekciją, tipo ir užkrėstos nago dalies.

Dažniausias onichomikozės tipas yra distalinė ir šoninė subungualinė onichomikozė, kurią daugiausia sukelia dermatofitai. Ši infekcija prasideda nuo nago galiuko ir plinta link nago matricos. Tada nagai gali sustorėti, pagelsti arba ruduoti, o kartais atsiskirti nuo odos.

Kitas, retesnis infekcijos tipas yra proksimalinė ponagio onichomikozė (PPO), kuri prasideda nuo nago matricos pusės ir plinta link galiuko. PPO dažniau serga žmonės, kurių imuninė sistema nusilpusi.

Baltoji paviršinė onichomikozė yra nagų grybelio forma, kai grybeliai atakuoja viršutinį nago plokštelės sluoksnį ir sukelia baltų dėmių ar dryžių atsiradimą. Tai gana reta forma, kurią dažniausiai sukelia specifiniai grybų tipai, tokie kaip dermatofitai.

Grybelinė nagų infekcija, kurią sukelia Candida genties mieliagrybiai, dažnai pažeidžia nagus ir yra būdinga žmonėms, kurių rankos dažnai būna šlapios, pvz., dėl darbo pobūdžio.

Pažangiausia nagų grybelio forma – totalinė nagų distrofija, kai užkrėsta ir pažeidžiama visa nago plokštelė.

Nagų grybelio simptomai

Nagų grybelio simptomai gali skirtis priklausomai nuo infekcijos stadijos. Infekcijos pradžioje nagai gali šiek tiek pagelsti, jų paviršius nublukti. Palaipsniui nagai gali sustorėti ir sukelti diskomfortą ar skausmą. Taip pat gali atsirasti nago struktūros pokyčių, tokių kaip skilinėjimas, pleiskanojimas ar skilinėjimas. Kai kuriais atvejais nagų grybelio simptomai gali būti nemalonus kvapas, sulėtėjęs nagų augimas, o pažengusiais atvejais net nagų praradimas.

Nagų grybelis dažniausiai pažeidžia kojų nagus, ypač kojų pirštus. Tai sukelia drėgna aplinka, kurioje yra pėdos, pvz., baseinai, sporto salės, pirtys ir avalynė, kuri gali skatinti grybelių augimą. Tačiau nagų grybelis gali atsirasti ir ant rankų nagų, ypač žmonėms, kurie dažnai liečiasi su drėgme, pavyzdžiui, plaukikams ar maisto pramonėje dirbantiems žmonėms.

Kaip atpažinti nagų grybelį?

Jei įtariate nagų grybelį, svarbu pasikonsultuoti su podologu, kad jis nustatytų tinkamą diagnozę ir pradėtų tinkamą gydymą. Skambinkite mums telefonu +37061199707 ir užsiregistruokite vizitui.

Nagų grybelio gydymas

Nagų grybelio gydymas gali būti ilgas ir reikalauja kantrybės bei sistemingo požiūrio. Yra daug natūralių ir farmakologinių gydymo būdų, kurie gali padėti kovoti su nagų grybeliu. Tinkamo gydymo pasirinkimas priklauso nuo infekcijos stadijos ir individualių pageidavimų bei sveikatos būklės.

Nagų grybeliui gydyti dažnai naudojami geriamieji priešgrybeliniai vaistai. Tai gali būti antibakteriniai vaistai, kurie veikia grybelius iš organizmo. Šiuos vaistus dažnai reikia vartoti ilgai, net kelis mėnesius, kad būtų veiksmingai kovojama su infekcija.

Be geriamųjų vaistų, yra ir priešgrybelinių vaistų tepalų arba nagų lakų pavidalu, kuriuos galima tepti tiesiai ant užkrėstų nagų. Šie vietiniai priešgrybeliniai vaistai gali būti veiksmingi lengviems nagų grybelio atvejams.

Deja, nagų grybelis linkęs kartotis, todėl net ir sėkmingai gydant svarbu laikytis prevencinių priemonių.

Nagų grybelio prevencijos būdai

Nagų grybelio prevencija yra labai svarbi, ypač jei anksčiau sirgote infekcija. Štai keletas svarbių patarimų, kurie padės išvengti nagų grybelio:

  • Rūpinkitės savo nagais – laikykite nagus švarius ir sausus. Po maudymosi ar plovimo kruopščiai nusausinkite rankas ir kojas.
  • Venkite vaikščioti basomis viešose vietose, pavyzdžiui, baseinuose, dušuose ar persirengimo kambariuose. Tokiose vietose dėvėkite tinkamą apsauginę avalynę.
  • Nesidalinkite manikiūro ir pedikiūro įrankiais su kitais žmonėmis. Prieš naudodami įsitikinkite, kad jie tinkamai dezinfekuoti.
  • Venkite dėvėti per ankštus batus, nes tai gali sukelti pernelyg didelį kojų prakaitavimą. Suteikite kojoms erdvės kvėpuoti.
  • Jei turite didesnę riziką susirgti grybeline nagų infekcija, pavyzdžiui, sergate cukriniu diabetu arba sergate kitomis ligomis, kurios silpnina jūsų imuninę sistemą, naudokite tinkamus priešgrybelinius pėdų ir nagų gydymo būdus.
  • Reguliariai kirpkite nagus – tai padės sumažinti vietas, kuriose gali augti ir plisti grybelis. Nagai turi būti kirpti tiesiai ir ne per trumpi, kad išvengtumėte traumų, dėl kurių grybelis gali plisti.

Nagų grybelio komplikacijos

Netinkamai gydomas nagų grybelis gali sukelti įvairių komplikacijų, įskaitant:

  • Skausmo ir diskomforto atsiradimas, galintis apriboti gebėjimą vaikščioti ir avėti batus,
  • Infekcijos plitimas į kitus nagus, odos vietas ar kitas kūno dalis,
  • Nuolatinis nago pažeidimas, kuris gali neigiamai paveikti jo išvaizdą ir funkcionalumą.

Nors nagų grybelis paprastai nekelia rimto pavojaus sveikatai, jis neabejotinai paveikia užsikrėtusio žmogaus gyvenimo kokybę. Todėl, jei aplink nagus jaučiate stiprėjantį skausmą, patinimą, paraudimą ar pūlinį, kuo greičiau kreipkitės į podologą.

Be to, jei turite susilpnėjusią imuninę sistemą arba turite kitų rimtų sveikatos sutrikimų, tokių kaip diabetas ar periferinių kraujagyslių liga, kreipkitės į podologą, kad aptartumėte tinkamą gydymą ir išvengtumėte nagų grybelio.

Karolina Jędryczka